Jak działają silniki hydrauliczne?

Rate this post

W dzisiejszym poradniku dla odmiany przedstawimy kwestię nie pomp, ale silników hydraulicznych. Są to urządzenia działające na podobnej zasadzie, jednak ich zasadniczym celem nie jest zamiana energii mechanicznej na ciśnienie oleju hydraulicznego, tylko dokładnie odwrotnie. Silniki takiego typu stosowane są zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest duża siła i moc, jednak nie ma możliwości łatwego zbudowania przekładni pobierającej mechanicznie moc z silnika spalinowego lub elektrycznego.

Silniki hydrauliczne – sposób działania

Silnik nie jest identyczną odwrotnością pompy, jednak wiele jego elementów jest wspólnych z pompami. Przede wszystkim posiada wirnik, jednak jego łopatki są zamocowane na stałe, a nie jak w przypadku pompy wyrzucane na zewnątrz pod wpływem siły odśrodkowej. Obudowa ma łożyska oraz uszczelnienia, w króćcach mogą znajdować się zawory zwrotne lub regulacyjne. Wydatek mocy, jaki będzie w danym momencie generował silnik hydrauliczny, może być łatwo regulowany poprzez ciśnienie i ilość przepływającego oleju. Do tego celu stosuje się regulatory, identyczne z tymi które mają za zadanie zasilać siłowniki hydrauliczne. Stąd też nie ma konieczności dodatkowego przerabiania układu, by móc w nim zastosować taki silnik. Będzie on działał tuż po podłączeniu do źródła ciśnienia.

Jakie awarie mają silniki hydrauliczne?

Jak poznać, że maszyna napędzana silnikiem hydraulicznym będzie niedługo wymagała remontu? Przede wszystkim jest to związane z osłabieniem mocy. Jednocześnie podczas uruchamiania gałęzi instalacji, która doprowadza olej pod ciśnieniem, zauważymy bardzo duży spadek jego wartości. Oznacza to, że płyn po prostu przepływa przez korpus silnika, nie wywołując takiej produkcji energii mechanicznej, jak kiedyś. Najczęściej powodem jest zużycie połączenia łopatek, wirnika i korpusu, pojawienie się w tym obszarze nadmiernych luzów lub wyszczerbień. Na szczęście zarówno silniki jak i pompy hydrauliczne z takimi objawami można naprawić lub regenerować w profesjonalnych firmach.

Serwis i naprawa pomp: https://pompyhydrauliczne-czesci.pl/